Rolls-Royce Phantom


Jakiś czas temu Rolls-Royce ogłosił, że kończy produkcję Phantoma, co dla wielu było szokiem. Pierwszy model o tej nazwie wyjechał na drogi już w 1925 roku. Okazało się jednak, że to tylko koniec obecnej, siódmej generacji Phantoma.

Firma właśnie zaprezentowała kolejną, ósmą już generację. I choć nowy model bardzo przypomina poprzednika, to producent zapewnia, że różnice są ogromne, a nowy Phantom jest najbardziej luksusowym samochodem świata.

Nowy Rolls-Royce Phantom jest napędzany podwójnie doładowanym silnikiem V12 o pojemności 6,75 litra, mocy 563 KM i 900 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Napęd jest przenoszony za pośrednictwem 8-stopniowej automatycznej skrzyni biegów ZF. 100 km/h auto osiąga w 5,3 s lub 5,4 s w wersji z przedłużonym rozstawem osi. Jednak nie to jest najważniejsze.

Rolls-Royce Phantom ma być najcichszym samochodem na świecie, za sprawą 130 kg materiałów wygłuszających. Ma także zupełnie nowe podwozie, które ma zapewnić niespotykany dotąd komfort, a także przyjemność prowadzenia.

Wnętrze bez większych zmian, choć wiadomo, że przygotowywane jest indywidualnie, to trudno o porównania. Oczywiście samochód dysponuje wszystkimi najnowocześniejszymi systemami bezpieczeństwa i asystentami kierowcy. Podobnie niewiele zmieniła się stylistyka nadwozia, nowy Phantom ma być lżejszy, subtelniejszy i bardziej dynamiczny od poprzednika, przynajmniej taki był zamysł.