Renault Symbioz


Renault pokazał we Frankfurcie model Symbioz – samochód, który ma stać się częścią domu. Samochód już nie będzie parkowany w garażu, ale w domu, w taki sposób, że stanie się nowym, mobilnym pokojem. Jednocześnie akumulatory samochodu mogą być wykorzystane do zasilania wyposażenia domu, ale tak, że w przypadku planowania wyjazdu energia ma doładować akumulatory do pełna.

Systemy domu i samochodu mają zostać połączone, dzięki czemu będziemy z samochodu mogli sterować funkcjami domu, a nawet podglądać przez kamery co się tam dzieje, część rzeczy będzie mogła wykonywać się automatycznie. Takie rozwiązanie ma sprawić również to, że w samochodzie pasażerowie będą mogli czuć się jak w domu, nawet podczas jazdy.

A sam samochód? Renault Symbioz jest napędzany przez dwa silniki elektryczne umieszczone na tylnej osi, o mocy 500 kW i 660 Nm maksymalnego momentu obrotowego. 100 km/h ma osiągać poniżej 6 s. Zasięg samochodu na autostradzie ma wynosić 500 km, przy akumulatorach 72 kWh, które do 80% mają być naładowane w ciągu 20 minut. Większe szczegóły nie są na razie znane.

Co ciekawe, Symbioz ma rozpocząć testy drogowe jeszcze w tym roku, a wersja produkcyjna ma się pojawić w 2030 r.