Lamborghini Reventón


Lamborghini Reventón to supersamochód produkowany w latach 2008-2009. Powstało tylko 20 egzemplarzy tego modelu. Historia tego projektu wygląda następująco. W 2007 roku kilku wybranych dealerów z Europy i USA urządziło spotkania dla swoich najlepszych (najbogatszych) klientów, podczas których zaprezentowano pomysł i szkice nowego modelu. Dwadzieścia osób zdecydowało się wyłożyć milion euro za możliwość jego posiadania, mimo że samochód jeszcze nie istniał. Reventón został pokazany światu rok później, podczas Salonu samochodowego we Frankfurcie.

Lamborghini Reventón to 2-drzwiowy, 2-osobowy roadster, od 2009 również coupe, zbudowany na bazie modelu Murciélago LP 640. Wzorcem na bazie którego zaprojektowano stylistykę samochodu był… Lockheed Martin F-22 Raptor – samolot wielozadaniowy.

Silnik w który wyposażono Reventón i cały układ jezdny pochodzą z LP 640. Z 6,5-litrowego V12 wyciśnięto 650 KM (o 10 KM więcej) i 660 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Napęd przenoszony był na wszystkie cztery koła za pośrednictwem 6-stopniowej półautomatycznej, lub 6-stopniowej manualnej skrzyni biegów. Osiągi, mimo delikatnego wzrostu mocy, nie poprawiły się. 100 km/h Lamborghini Reventón osiąga po 3,4 sekundy, a jego prędkość maksymalna to 340 km/h.