Kia Stonic


Kia zaprezentowała nowy model, crossover segmentu B. Najmocniejszą stroną samochodu, w porównaniu do konkurencji, ma być możliwość jego personalizacji. Kia Stonic ma występować w 20 dwukolorowych tonacjach nadwozia, z możliwością wyboru jednego z pięciu kolorów dachu.

Napęd zapewnią silniki: 1-litrowy turbodoładowany, z bezpośrednim wtryskiem paliwa T-GDI o mocy 120 KM, wolnossące silniki benzynowe z wtryskiem wielopunktowym MPI o pojemności 1,25 l i 1,4 l oraz 1,6-litrowy turbodiesel. Wszystkie silniki będą seryjnie współpracować z mechaniczną skrzynią biegów.

Kia Stonic seryjnie będzie wyposażona w system zarządzania stabilnością pojazdu – VSM wraz z Torque Vectoring, który dohamowuje przednie koła i stabilizuje pojazd podczas jazdy w zakręcie i na wprost, w sytuacji, gdy koła mają różną przyczepność. Jako opcje dostępne będzie Kia DRiVE WISE Advanced Driver Assistance Systems (ADAS), obejmujący m.in. układ autonomicznego hamowania awaryjnego (AEB) z funkcją rozpoznawania pieszych i z alarmem przed ewentualną kolizją (FCA); system monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach (BSD) z układem powiadamiania o ewentualnej kolizji podczas cofania (RCTA), system ostrzegania o przekroczeniu pasa ruchu (LDWS). Dostępny będzie także system automatycznego przełączania między światłami mijania i drogowymi (HBA), a także system powiadamiania o zmęczeniu kierowcy (DAW).

Kia Stonic będzie seryjnie wyposażona w urządzenie multimedialne współpracujące z Apple CarPlay i Android Auto, dzięki czemu połączenie ze smartfonem będzie bardzo proste.