Jaguar E-Type


Ardor Auctions 2 kwietnia 2017 r. rozpocznie kolejny sezon aukcyjny w Warszawie. Jednym z ciekawszych samochodów jaki będzie do nabycia to Jaguar E-Type z 1968 roku. Cena wywoławcza to 350 tys. zł

Jaguar E-type to sportowy samochód, produkowany w latach 1961-1975 w dwóch wersjach, jako 2-drzwiowe coupe lub cabrio. Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych samochodów w historii motoryzacji. Napędzały go rzędowe 6-cylindrowe silniki o pojemności 3,8 l (269 KM, 363 Nm), 4,2 l (269 KM, 385 Nm) lub 5,4-litrowe V12 o mocy 276 KM i 412 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Napęd przenoszony był na tył, za pośrednictwem 4-biegowej, manualnej skrzyni. W najmocniejszej wersji samochód rozpędzał się do 100 km/h w 6,4 sekundy. Największą prędkość maksymalną miała wersja z 4,2-litrowym R6 – 246 km/h.

Samochód wystawiony na aukcji opuścił fabrykę jako czerwony roadster i trafił do Stanów Zjednoczonych. Trzy lata temu trafił do Polski. Właściciel całkowicie odbudował go. Karoserię pokryto oryginalnym lakierem Jaguara – British Racing Green. Wnętrze obszyto skórą w kolorze piaskowym, co stanowi bardzo klasyczne zestawienie wraz z nadwoziem. Materiały, których użyto do wykończenia wnętrza są wierne oryginałom. Chromy prezentują się znakomicie, a pojazd sprawia wrażenie jak gdyby dopiero opuścił warsztat renowacyjny. Samochód otrzymał także dach pokryty czarnym materiałem typu Sonnenland. Prace restauracyjne nie obejmowały odbudowy silnika, ponieważ nie wykazywał oznak zużycia. Wszystkie mechanizmy są sprawne.