Jaguar E-Type Zero


Na wystawę Jaguar Land Rover Tech Fest w Central Saint Martins College w Londynie zbudowano specjalny model Jaguara, E-Type z napędem elektrycznym.

Elektryczne model Jaguara nazywa się E-Type Zero. Powstał na bazie o samochodu z 1968 roku, klasycznego E-Type, uważanego przez wielu, za najpiękniejsze auto świata. Na pierwszy rzut oka samochody, ten nowy i sprzed prawie 50 lat, niczym się nie różnią. Jednak po dokładniejszych oględzinach znajdą się różnice. Model E-Type Zero został wyposażony w światła LED i ciekłokrystaliczny ekran zamiast zegarów. Producent zapewnia jednak, że bez zmian pozostał rozkład mas i waga auta. Oznacza to, brak zmiany w zawieszeniu, układzie kierowniczym czy hamulcowym.

Zmienił się oczywiście napęd, zamiast silnika benzynowego i skrzyni biegów pojawił się elektryczny motor o mocy 300 KM, zestaw akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 40 kWh i przekładnia redukcyjna. Napęd jest przenoszony na tył. Samochód 100 km/h osiąga w 5,5 sekundy. Prędkość maksymalna nie jest znana. Akumulatory pozwalają na pokonanie około 270 km w normalnej jeździe.