Hyundai Ioniq Electric


Samochody elektryczne istnieją i są w sprzedaży. Nie cieszą się specjalną popularności, głównie za sprawą zasięgu ceny i czasu ładowania, ale sytuacja poprawia się. Jednym z takich samochodów, który w Polsce dostępny jest od bieżącego roku jest Hyundai Ioniq. Auto wcześniej było dostępne w wersji hybrydowej.

Hyundai Ioniq Electric jest wyposażony w silnik elektryczny o mocy 120 KM i 295 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Posiada polimerowe akumulatory litowo-jonowe o pojemności 28 kWh, co przekłada się na zasięg ponad 250 km. Pełne naładowanie baterii ze zwykłego gniazdka zajmuje 12 godzin, gdy korzystamy z 3-fazowego prądu – 4,5 godz., a szybka stacji ładowania prądem stałym naładuje do 80% w ok. 30 minut. Samochód 100 km/h, w trybie sport, osiąga w 9,9 sekundy, w trybie normalnym, w 10,2 sekundy. Prędkość maksymalna samochodu wynosi 165 km/h.

Samochód jest dobrze wyposażony, w standardzie znajduje się m.in. system autonomicznego hamowania, system ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, system utrzymywania pasa ruchu i aktywny tempomat.