Funter 4×4


To może nie do końca samochód, tylko 2-osobowy, opancerzony pojazd, zaprojektowany i wykonany dla potrzeb wojska. Jednak, może za jakiś czas, już jako samochód, trafi do użytku cywilnego. To przecież nie byłby pierwszy taki przypadek w historii. A że to polska konstrukcja, to trzymajmy kciuki, aby tak się stało.

Funter 4×4 został zbudowany w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji przy współpracy z firmą DRABPOL. Jest solidnie opancerzony i bardzo zwrotny, doskonale radzi sobie w każdym terenie. Na razie powstał w wersji 2-osobowej (plus ładunek), ale plan przewiduje powstanie modelu dla czterech osób. Specjalnie zaprojektowane zawieszenie, pozwala na swobodne poruszanie się tym pojazdem w skrajnie ciężkich warunkach terenowych. Można poruszać każdym kołem oddzielnie, a zmienna sztywność kątowa ułatwia dostosowanie pojazdu do zmieniającego się podłoża. Takie rozwiązanie pozwala na jazdę do przodu i do tyłu, ale także bokiem, oraz na obrót prawie w miejscu. Także hamulce mogą być sterowane dla każdego koła osobno.

Napęd zapewnia 6,7-litrowy silnik o mocy 286 KM. Osiągi nie są znane, ale nie one są najważniejsze. Jednak przy masie własnej pojazdu, 7 ton, nie należy oczekiwać cudów. Samochód oczywiście, jak na dzisiejsze czasy przystało, jest napakowany elektroniką, m.in. posiada 7-calowy wyświetlacz MFV do sterowania nawiewami, oświetleniem oraz system pełnego podglądu wokół pojazdu.

Ciekawostką jest, że inspiracją do konstrukcji tego pojazdu były samochody sportowe.