Concept Audi Aicon


Podczas salonu samochodowego we Frankfurcie Audi pokazało koncept Aicon, luksusową limuzynę przyszłości. Jest to samochód autonomiczny piątego poziomu, pozbawiony kierownicy i pedałów, co oznacza, że nieprędko pojawi się na ulicy.

Audi Aicon jest czterodrzwiowym ogromnym samochodem, z układem siedzeń 2+2. Jego wymiary to 5444 mm długości, 2100 mm szerokości i 1506 mm wysokości, rozstaw osi 3470 mm. Samochód jest znacznie większy niż nowe Audi A8 w wersji wydłużonej.

Samochód posiada napęd elektryczny na wszystkie koła – cztery silniki o łącznej mocy 260 kW i 550 Nm maksymalnego momentu obrotowego, po dwa na każdą oś. Akumulatory magazynujące energię umieszczone pod podłogą, będą posiadać znacznie wyższą zdolność przechowywania energii niż współczesne. Aicon, również dzięki lekkiej konstrukcji z kompozytów i zoptymalizowanej aerodynamice, ma na jednym ładowaniu pokonywać nawet ponad 800 km.

Ładowanie do 80% pojemności, dzięki układowi wysokiego napięcia 800 V, ma trwać poniżej 30 minut. Samochód będzie miał także możliwość ładowania indukcyjnego.

Kabina, posiadająca duże powierzchnie szklane z przodu i z tyłu oraz wypukłe szyby boczne, zapewni podróżującym ogromną ilość miejsca, np. przednie fotele można przesuwać o 50 cm. W samochodzie zrezygnowano z tradycyjnych reflektorów. Zastępują je cyfrowe powierzchnie wyświetlaczy składające się z setek trójkątnych segmentów pikseli, pozwalające na pokazywanie różnorodnych grafik, animacji i informacji we wszystkich kolorach. Samochód wyposażono w 26-calowe koła.