Carrozza i Guardia – samochody dla VIP-ów


Wrocławska pracownia PLAGA Designers zajmująca się projektowaniem środków transportu i komunikacji stworzyła projekty dwóch samochodów przeznaczonych do przewozu polskich VIP-ów. Projekty są może i ciekawe, niestety szanse na ich realizację są zerowe.

Samochód o nazwie „Carrozza” został zaprojektowany dla polskiego prezydenta. To opancerzona limuzyna, luksusowa i bezpieczna. Samochód miałby być wyposażony w co najmniej 5-centymetrowe opancerzenie oraz kuloodporne szyby o grubości 12,5 cm. Platforma podłogowa to metalowa płyta o grubości 12 cm. Drzwi wykonane z kombinacji stopu tytanu uzbrojonego w płytki ceramiczne, stali, kevlaru, aluminium i betonu. Samochód ma wytrzymać nie tylko ostrzał z broni maszynowej, ale też wybuch bomby. Biało-czerwone elementy nawiązują do flagi Polski, a jego przeznaczenie określają czerwono-niebieskie światła umieszczone z przodu. Niska linia dachu, duże felgi oraz gładka osłona chłodnicy sprawia, że samochód bardziej przypomina wydłużone coupe, niż limuzynę, przez co jego funkcjonalność, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu może być problematyczna.

Przy okazji powstał także projekt SUV-a o nazwie „Guardia”, pasujący stylistycznie do limuzyny, który służyłby do zabezpieczania przejazdów kolumny rządowej.