Audi A8


Najnowsza generacja A8, flagowego modelu Audi, to jeden z pierwszych na świecie samochodów produkcji seryjnej, przygotowanych do automatycznej jazdy. Samochód w sprzedaży pojawi się pod koniec bieżącego roku. Od przyszłego, stopniowo będą włączane do produkcji elementy jazdy automatycznej. Ich wdrażanie będzie uwarunkowane przepisami prawa, jak również lokalnymi zasadami funkcjonowania aplikacji i systemów kontroli w poszczególnych krajach.

Dostępne funkcje obejmują, popularne już automatyczne parkowanie czy automatyczny wjazd do garażu. Ale również automatyczną jazdę w korkach – samochód może przejąć zadania kierowcy w ruchu spowolnionym do maksymalnej prędkości 60 km/h na autostradach i na drogach szybkiego ruchu, na których bariery wyraźnie oddzielają przeciwne pasy ruchu.

Audi A8 wprowadza również nową stylistykę – sportową elegancję, najwyższą jakość i nowoczesność. Charakterystycznym elementem są reflektory diodowe HD Matrix ze światłami laserowymi. Samochód otrzymał także nowe podwozie, z działającym na wszystkie cztery koła układem kierowniczym, sportowym mechanizmem różnicowym, oraz w pełni aktywnym zawieszenie Audi AI.

Nowe Audi A8 będzie napędzane ulepszonymi silnikami V6 turbo – 3.0 TDI o mocy 286 KM i 3.0 TFSI o mocy 340 KM i V8 turbo – 4.0 TDI o mocy 435 KM i 4.0 TFSI o mocy 460 KM. Pojawi się również 6-litrowy silnik W12, jego parametry nie są jeszcze znane. Moc w standardzie przenoszona jest na wszystkie koła.

Planowana jest także wersja a napędem hybrydowym typu plug-in, na który złożą się silnik 3.0 TFSI i silnik elektryczny, moc systemu to 449 KM i 700 Nm maksymalnego momentu obrotowego.