Aston Martin DB4 GT Lightweight


Aston Martin DB4 GT Lightweight, to jeden z najrzadszych modeli marki. Powstało ich 8 egzemplarzy, przy czym tylko cztery z nich są określane jako „Bulid Sheet”, co oznacza, że wyjechały z fabryki od razu jako wersje Lightweight.

Aston Martin rozpoczął budowę modelu DB4 GT w 1959 roku, powstało 75 sztuk samochodu. Wersja Lightweight, została zbudowana aby rywalizować na torze z Ferrari 250 GT SWB.

DB4 GT Lightweight był krótszy, smuklejszy, lżejszy (o 91 kg) i mocniejszy. Napędzał go 3,7-litrowy, 6-cylindrowy rzędowy silnik o mocy 301 KM. 100 km/h samochód osiągał w ok. 6,1 s, a rozpędzał się do 246 km/h.

Wszystkie 8 modeli przetrwało do dziś, każdy z nich jest wart fortunę. Jednak jest okazja aby kupić go w lepszej cenie. Firma Aston Martin postanowiła wznowić produkcję DB4 GT Lightweight, oczywiście w zmodyfikowanej wersji. Ma powstać 25 egzemplarzy. Nowy model ma mieć zmodyfikowany silnik (moc 345 KM), zawieszenie i hamulce. Napęd jednak ma być przenoszony, jak w poprzedniku, na tylną oś za pośrednictwm 4-stopniowej manualnej skrzyni biegów. Samochód ma być również bezpieczniejszy. Jednak producent zapewnia, że klasyczny wygląd i charakter zostaną zachowane. Pierwsze egzemplarze nowego Aston Martin DB4 GT Lightweight mają pojawić się na jesień 2017 roku.