AM-RB 001


Aston Martin we współpracy z Red Bull Racing zaprezentowali koncept o nazwie AM-RB 001. To hipersamochód, zbudowany kompletnie od podstaw, co ma sprawić, według zapowiedzi producentów, że będzie najlepszym samochodem świata. Patrząc na nazwiska i firmy zaangażowane w ten projekt, może się to sprawdzić.

Według zapowiedzi AM-RB 001 ma nadawać się do jazdy na co dzień w komfortowych warunkach, ale przy tym na torze zapewni osiągi i jakość prowadzenia, niedostępne dla żadnego innego samochodu.

Konstrukcja AM-RB 001 została zbudowana z włókna węglowego. Samochód powstanie na platformie zaprojektowanej specjalnie dla niego, o doskonałych właściwościach aerodynamicznych, podobnie jak karoseria, pozwalającej na osiągnięcie efektu przyssania się do podłoża. Napęd ma zapewnić wolnossący, wysokoobrotowy silnik V12, bez turbodoładowani, o nieznanych jeszcze parametrach. Ale ponieważ stosunek mocy do masy ma wynosić 1:1, a samochód ma ważyć około tony, to wynika że silnik będzie dysponował mocą ok. 1000 KM. Napęd będzie przenoszony na koła przez specjalnie opracowaną skrzynię biegów.

Samochód, mimo że na razie jest konceptem, ma już wkrótce wejść do produkcji. Pierwsze egzemplarze AM-RB 001 mają trafić do klientów już w 2018 roku

W sumie ma zostać zbudowanych 99 egzemplarzy drogowych oraz 25 torowych, plus pewnie kilka prototypów. Cena samochodu jest szacowana na 2 – 3 mln funtów. Podobno zainteresowanie AM-RB 001 wśród klientów jest ogromne.