AC Shelby Cobra


To jeden z najsłynniejszych samochodów sportowych w historii. Powstał dzięki współpracy firmyAC Cars i Carrolla Shelby.

AC Cars była producentem samochodu Ace, który został protoplastą Cobry. A zaczęło się w roku 1961, kiedy niejaki Carroll Shelby zapytał AC Cars, czy nie wyposażyliby swojego samochodu w silnik V8. I tak, w 1962 roku, powstał prototyp.

Napędzał go silnik forda, 4,3 litrowy V8 o mocy 264 KM i 365 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Z silnikiem konstruktorzy połączyli 4-biegową skrzynię Borg&Warner. Przekładnia kierownicza została zapożyczona z MGB, a kolumna kierownicza z Volkswagena Garbusa. Układ napędowy był zamontowany w rurowej ramie nośnej stanowiącej szkielet wozu, cała konstrukcja była bardzo prosta. Niestety, przekładało się to na bardzo małą sztywność nadwozia, niskie bezpieczeństwo, oraz kiepskie prowadzenie.

Wymiary Cobry to 3,85 długości, 1,55 m szerokości, 1,15 m wysokości, oraz 2,87 m rozstaw osi. Waga ok. 950 kg. Osiągnięcie 100 km/h zajmowało 5,7 sekundy, a prędkość maksymalna wynosiła 233 km/h.

W kolejnych latach samochód otrzymał mocniejsze silniki, ale nie było większych zmian w konstrukcji. Dopiero pod koniec 1964 roku gdy przygotowywano jeszcze mocniejszą wersję Cobry, postanowiono dokonać dokonał kompleksowych zmian w samochodzie, nie skupiając się wyłącznie na silniku. Najważniejsze były zmiany w ramie i zawieszeniu, co znacznie zwiększyło sztywność wozu. Nadwozie trochę poszerzono i zwiększono wlot powietrza do silnika. Samochód stał się wreszcie łatwiejszy do opanowania.

Silnik Forda, użyty do napędu nosił oznaczenie 427. W słabszej odmianie, montowanej w Cobrze, miał on 425 KM mocy, mocniejsza charakteryzowała się mocą 485 KM. W modelach, które startowały w zawodach, jednostki napędowe miały moc około 550 KM.

W 1965 roku wprowadzono całkowicie drogową Cobrę z silnikiem FE 428. Miał on objętość skokową 6997 cm³. i osiągał moc 360 KM. Był to model przeznaczony dla zwykłych klientów, nie do wyścigów. W 1967, z powodu kłopotów finansowych zaprzestano produkcji Cobry.

Model po latach został przywrócony, ale to już zupełnie inny samochód.